Skocz do zawartości
Stracony

Terrarystyka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;] 

   Chciałbym wam przedstawić w krótkiej historii czym jest moje hobby.

Wielu ludzi może nie wiedzieć czym jest Terrarystyka, najprościej - hodowla zwierząt egzotycznych.

Zaprezentuje Wam wszystkie gatunki jakie hodowałem w przeszłości (ok 6 lat) oraz jakie hoduje teraz ;]

 

Zaczęło się od tego jak kolega na lekcję biologii przyniósł modliszkę, zadając nurtujące pytania, kolega zauważył że mi się podobają takowe zwierzaki więc postanowiłem sobie taka sprawić. Czytania bardzo wiele, przygotowywanie pojemnika odpowiedniego dla danej modliszki następnie zakup.

Pierwsza modliszka która do mnie trafiła była : 

 

•Sphodromantis gastrica - Modliszka gwinejska

Gatunek chyba najpopularniejszy wśród modliszek polecany początkującym. Prosty zielony owad z bardzo ciekawą obserwacją podczas karmienia jak i przemieszczania po terrarium ;]

 

Będę wstawiał zdjęcia swoich osobników :

 

BXn4EAJ.jpg

 


 

•Phyllocrania paradoxa - Modliszka liściogłowa

Druga z moich podopiecznych. Przepiękne ubarwienie jak i kształt ciała.

Zdjęcia w opisie.

 


 

Wpadły jeszczę w hodowle Sibylla pretiosa, Sphodromantis viridis oraz Creobroter elongatus.

 

 

Z racji że terrarystyka bardzo wciąga, nie mogło więc zabraknąć pajęczaków ! 

Rozpoczeła się hodowla ptaszników - największych pająków świata ;]

 

Pierwszym pająkiem w mojej hodowli był:

 

•Lasiodora parahybana - Ptasznik olbrzymi. 

Drugi co do wielkości pająk występujący na świecie. Ptasznik polecany początkującym

z racji na słaby jad (wszystkie gatunki ptaszników są jadowite) oraz powolne ruchy.

 

19hAzeM.jpg

 

Z czasem dokupiłem już większą samiczkę: 

 

esHyW1d.jpg

 


 

•Cyclosternum fasciatum (Davus fasciatus - nowa nazwa ) - Ptasznik tygrysi. 

Pająk troszkę szybszy lecz ze słabym jadem, polecany początkującym. Przepiękny wygląd, nie osiąga potężnych rozmiarów ;]

 

8DO61mi.jpg

 


 

•Brachypelma albopilosum - Ptasznik kędzierzawy. 

Pająk z rodziny Brahypelma spp., wymagany papierek (Ptasznik pod ochroną CITES)

 

PjPlUvx.jpg

 


 

•Avicularia versicolor - Ptasznik wielobarwny. Jeden z najpiękniejszych ptaszników jak na moje oko. Gatunek nadrzewny, bardzo szybki, słaby jad, nie przejawia agresji. Przepiękne gniazda z pajęczyny plecie.

 

QRR8JUI.jpg

 


 

• Holothele incei. Należy do ptaszników osiągających średnie rozmiary, dość szybki (jedyny jaki mi uciekł na 3 dni ) słaby jad również piękni. Plecie bardzo dużo pajęczyny.

 

KFZQL9z.jpg

 


 

Z ptaszników to na tyle ;] Ogólnie te piękne i ciekawe stworzenia hodowałem ok 2 lat. Z braku czasu i mały problem z karmówką (karaczan szary) byłem zmuszony sprzedać ptaszniki, za to zakupiłem drugiego węża ;p

 

Tym czasem w domu posiadam dwa węże właściwe (Połozowate)

 

• Lamprophis fuliginosus - Wąż mahoniowy. Nie osiąga dużych rozmiarów, samica do 1.5m samce znacznie mniejsze 70-80 cm. Nie będę się rozpisywał, zdjęciami chciałbym zachęcić was do zapoznania się z opisami.

 

4KA0vvj.jpg

YmAvc3x.jpg

boUzUAe.jpg

xiOkrvz.jpg

 


 

Terrarium : 80x40x50

 

FowAsUx.jpg

ACVuspx.jpg

XCHNmSP.jpg

 

 

 

Terraria wykonuje własnoręcznie z pomocą Narzeczonej @Princessa *.*. Dzięki forum www.terrarium.pl wyczytałem wszystkie niezbędne informacje dotyczące budowy terrarium jak i zorganizowania osprzętu.

Gdyby było większe zainteresowanie budową zbiornika mogę napisać fotorelacje.

Podstawowe rzeczy to:

 

• Zbiornik - odpowiedni dla danego zwierzęcia (w opisach gatunkowych podane są minimalne wymiary),

•Wentylacja - Ważne, żeby była np jak u mnie lewy bok dół, prawy bok góra z racji, że cyrkulacja powietrza w zbiorniku jest bardzo ważna,

•Ogrzewanie (kable grzewcze, żarówki grzewcze, wszelkiego rodzaju promienniki ciepła) - Jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego (kablem grzewczym) z racji na bespieczne oddawanie ciepła.

 

•Pantherophis guttatus - Wąż zbożowy. Mój akurat odmiany barwnej Anery het Amel, Motley

Wąż polecany początkującym nie osiągający dużych rozmiarów (max. 1,5m), nie przejawiający agresjii

Węże karmie myszami oraz oseskami (kupuje mrożone) ale raczej część osób nie chce więcej wiedzieć w tym temacie wiec się nie rozpisuje :D

 

vnPKDkb.jpg

qOTjnp6.jpg

aZjxJl4.jpg

 

 

Terrarium docelowe w trakcie budowy. Jak widać zamontowany kabel grzewczy :)

 

o54Dmwm.jpg

 


 

Póki co pozostaje tylko przy wężach, w przyszłości planuje wrócić do hodowli ptaszników jak i zając się hodowaniem jaszczurek (Gekony/Agama brodata/Kameleon) coś wybiorę z Narzeczoną.

Mam nadzieję że się podobało, w razie pytań wysyłać PW lub pytać pod tematem.

 

 

Dzięki za chęć zapoznania się z tym jakże przepięknym hobby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość CLIPPO

Bardzo ciekawa historia i duża hodowla przeszła przez Ciebie, mnie nurtują tylko te nazwy, po co takie trudne i dziwne :D. Powodzenia w dalszej hodowli ;d.

 

 

 

 (jedyny jaki mi uciekł na 3 dni )

Jak CI uciekł i gdzie go znalazłeś, sam wyszedł ? :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne zwierzątka, ale z uwagi na karmówkę wolałabym gekony :*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa historia i duża hodowla przeszła przez Ciebie, mnie nurtują tylko te nazwy, po co takie trudne i dziwne :D. Powodzenia w dalszej hodowli ;D.

Nazwy łacińskie posiada każde zwierzę na świecie z tego co wiem ;] Może te bardzo popularne nie mają lub po prostu nie są stosowane :) Dzięki.

 

 

 

Jak CI uciekł i gdzie go znalazłeś, sam wyszedł ? :D.

Szukałem wszędzie, za meblami, w każdym pokoju, chyba w każdym zakamarku. Historia złapania dość ciekawa, mama oglądając telewizję zauważyła, że coś biegnie przez środek pokoju po czym zarzuciła ścierkę i jakoś go władowała do słoika :D

 

Piękne zwierzątka, ale z uwagi na karmówkę wolałabym gekony :*

Gekony również jedzą karaczany, mączniki ;] :*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość CLIPPO

A to nieźle :D. Co by było, śpisz sobie, a nagle się budzisz, bo Cię coś łaskocze, patrzysz, a tam pająk sobie spaceruje :D.One są w stanie uciec, skoro wszystko jest pozamykane ?

 

Ja kiedyś chomika zgubiłem w domu, uciekł z klatki, szukałem go i bez skutku, tylko kable miałem niektóre przegryzione, po kilku dniach mama usłyszała gulgotanie w garnku pod zlewem, patrzy, a tam chomik się utopił w garnku, wiem nie ciekawa historia ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One są w stanie uciec, skoro wszystko jest pozamykane ?

 

Ten przypadek zdarzył się gdy przy otwartym wieczku od pojemnika spryskiwałem glebę (Zwiększenie wilgotności), ptasznik wyskoczył i w mig schował się pod meblami ;)

 

 

Ja kiedyś chomika zgubiłem w domu, uciekł z klatki, szukałem go i bez skutku, tylko kable miałem niektóre przegryzione, po kilku dniach mama usłyszała gulgotanie w garnku pod zlewem, patrzy, a tam chomik się utopił w garnku, wiem nie ciekawa historia ;p

Podziwiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jak karmisz gryzoniami, to martwymi już :) 

 

Mi się marzy w przyszłości heterodon zachodni bądź jakieś fajne jaszczury... z terrarium wpasowanym w wyspę kuchenną :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jak karmisz gryzoniami, to martwymi już :)

Węże karmie myszami oraz oseskami (kupuje mrożone)
 

Tak więc martwe. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, nie doczytałam :)

Kamień z serca! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Cie! Ale nie zazdroszcze Ci nie przepadam za takimi zwięrzętami ale tygrysi fajne paseczki węże aż coś się robi... ale podziw w 100% :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

anigif_enhanced-buzz-12290-1405267170-16

nie ze się coś cykam czy coś ale to jest trochę straszne nawet nie czytałem tego leciałem w dół i patrzyłem co może cie bardziej zabić ;_;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee fajne te zwierzątka :P Sam w domu hoduje siostrę więc trochę się znam na wężach xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :D A masz coś z gadów jeszcze rzadkich? Masz w planach coś jeszcze hodować? :D

 

 

Ta lalka mnie rozwaliła xD xD xD ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i patrzyłem co może cie bardziej zabić ;_;
 

Nie hoduję zwierząt, które zagrażałyby mi lub komuś innemu ;]

@Pulsarowy^^ Haha :D

A masz coś z gadów jeszcze rzadkich? Masz w planach coś jeszcze hodować?

Jak na razie hoduję tylko te 2 węże, a w przyszłości prawdopodobnie jakaś jaszczurka (agama brodata lub gekon jakiś :D może kameleon) ;] No i jak się dorobię i węże podrosną to zakupię małego boa dusiciela :D (nie, nie są to te największe 8 metrowe snejki xD xD ) 

Ta lalka mnie rozwaliła
 

Haha czekałem kto pierwszy to zauważy i napisze :D :D :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś był ciekawy jak wygląda karmienie węża zapraszam do filmiku :) ( U mnie tylko humanitarnie zamrożone myszy do karmienia ! )

Mały bonus - Gekon orzęsiony D%20-%20Kopia%20-%20Kopia.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Orzęsek w FireUP'ie jest przepiękny, sam bym takiego chciał zamiast kotów które mi ciągle jakieś kable przegryzają. Nie ważne czy to od słuchawek czy od ładowarki i tak przetną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe tez miałem koty :D 

Obydwa zdjęcia to ten sam gekon tylko podczas snu nie ma tak intensywnych kolorów jak za aktywności :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ciekawe tylko te grzejniki są słabe bo z amelinum stare mosiężne to dopiero grzeje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, BUCZ/PLAYER napisał:

Ciekawe ciekawe tylko te grzejniki są słabe bo z amelinum stare mosiężne to dopiero grzeje

Ty, a co Cie moje grzejniki interesują ? Zwierzaki oglądaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Zdjęcia oraz filmy z handlingu ptaszników (maluchy jeszcze :D)

Psalmopoeus irminia (Ptasznik wenezuelski)

439b71569e67437098d0e5210408450e.jpg

a4b670a3a3ae4afaa47563ec5219270d.jpg

Filmy słabej jakości.

 

Avicularia geroldi:

55b8cebaa91547d3b8da8bc633aa3631.jpg

Jedzący świerszcza bananowego :D

da7b091039c642f99c3f0175508088e3.jpg

I filmik :)

Co jakiś czas popstrykam fotki i będę aktualizował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dłuuugo nie aktualizowałem 😄 

 

Aktualnie hoduje dwa gekony:

 

Kosma

IMG_20191217_124508.thumb.jpg.0e2a9a597bb9ad117fbe8afa3324125c.jpg

 

I Wiolka

IMG_20191227_180410.thumb.jpg.b9a6b26fa93b876bc3ac91cde2b554c0.jpg

IMG_20191217_013400.thumb.jpg.418216eaffcace02923adfc378bbdb73.jpg

I ich lokum 😄 

IMG_20191205_162026.thumb.jpg.23bb1e9b16f035fe092292e7ecc00963.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :*
Piszesz o wężach zbożowych. Sama mam takiego węża, ale opis który podałeś jest nieaktualny. Kolega polecił mi ten https://waz-zbozowy.pl Ponoć jest wyczerpująco napisany. 

BTW dużo masz tych zwierząt! <3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jeżu pigmejski, jak ja bym chciała mieć węża. Chyba dopiero jak się wyprowadzę, to będę mogła 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...