Skocz do zawartości
Feygin

[Zamknięty] Własna działalność - warto w ogóle?

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem uruchomienia własnej firmy i chociaż na co dzień obserwuję już trendy branżowe i marketingowe (weszło to w sumie do mojego stałego nawyku) to wciąż nie mogę się przełamać i podjąć ostatecznej decyzji. Powiedzcie mi, według was, czy warto startować dziś na polskim rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za pytanie na forum cs. Musisz mieć dobry biznes plan. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu zadane pytanie.. czy warto startować? Zależy z czym startować, bez dobrego pomysłu nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwaga drogie dzieci. mam własną działalność od 5 lat i powiem Ci tak. Jeżeli masz pomysł na biznes, który wypali to jak najbardziej, wystarczy zgłosić się po dotację, i wytrzymać co najmniej rok bo tyle musisz mieć firmę, żeby nie musieć oddawać hajsu. Trochę się pozmieniało i wszystkiego nie wrzucisz w koszta, ale ulga na ZUS przez pierwsze lata bardzo Ci pomogą, najpierw przygotuj biznes plan, pomyśl nad lokalem bo w gruncie rzeczy lokal jest najważniejszy (lokalizacja itd) jeżeli trafisz to będziesz mieć kupę roboty i dużo pieniędzy, których nie będziesz mieć czasu wydawać (HEH).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nai., @Shadow. bez urazy, ale wasze odpowiedzi są trochę bez sensu, chłopak widać, że rozważa zakładanie biznesu, a Wy po prostu go olaliście... Pamiętajcie, że to dział ROZMOWA NA LUZIE, więc nie traktujmy tematu biznesu, jako coś obcego, czy nie na miejscu :)

 

@Feygin Jeśli chodzi o zakładanie biznesu, to powinieneś rozważyć przede wszystkim to, czy masz odpowiednie środki finansowe na rozpoczęcie działalności przedsiębiorczej!!!

 

Jeśli rozważasz brać kredyt od banku, to wiedz, że prędzej na tym stracisz, bowiem prowadzenie biznesu dużo kosztuje, a w najbliższych czasach sytuacje finansowe banków zapowiadają się w najgorszych kolorach (najlepiej sprawdź kondycję finansową banków na giełdzie, abyś wiedział jaki bank ma największe zaufanie). Tu Cię przestrzegam, że w ostatnich czasach weszła w życie specyficzna ustawa o bankach (prawdopodobnie związana z dyrektywą Unii Europejskiej) i jak się okazało... w podkarpackim oddziale bankowym, jakim jest chyba Nadsański, czy Sanocki (poprawcie mnie, bo dokładnej nazwy nie pamiętam) Bank, doszło do momentalnego bankructwa, ale klienci, którzy mieli tam ulokowane swoje pieniądze, mogli ze "swojej" kasy wyciągnąć max. 10000 zł, nie więcej. Na dodatek, w banku tym ogromną ilość pieniędzy miały niektóre gminy w kwocie nawet miliarda PLN, czy jeden z rzeszowskich szpitali...

A co z osobami, które są zadłużone??? Przychodzi komornik i sprawa taka: albo oddajesz cały dług natychmiast, albo możesz stracić nawet swój cały dorobek życia...

 

Na Twoim miejscu najpierw zacząłbym zbieranie pieniędzy na rozpoczęcie takiej działalności, a najlepiej idź do pierwszej/lepszej pracy, aby się dorobić, a nawet idź do pracy w tej branży, która najbardziej Cię interesuje i staraj się jak najwięcej informacji zbierać z doświadczeń osób, którzy są menedżerami, dyrektorami, itp. A jak już uzbierasz hajs, to wtedy próbuj!

 

Kolejna sprawa to prawo i podatki.

Jeśli chodzi o prawa gospodarcze, musisz dokładnie rozważyć to, co chcesz robić w tym biznesie i jaki masz cel, bo niestety, obecny system socjalliberalny, który coraz bardziej skręca w stronę systemu socjalistycznego (czy centralnie-planowanego) jest tak skomplikowany, że jeśli chcesz prowadzić firmę jednoosobową, to życzę powodzenia w sprawach papierowych (nie wspominając o innych aspektach prowadzenia działalności przedsiębiorczej), PIT-y, CIT-y, a nie daj Boże ZG (choć to się tyczy rozliczalności z pracy zagranicą), czy inne składki ubezpieczeniowe, a być może nawet randamowe kontrole (to zależy, jaki to będzie rodzaj przedsiębiorstwa)... Oczywiście, jeśli chcesz trochę wiedzieć na ten temat, to popytaj @Katarzynka;), gdyż po 5 latach powinien mieć doświadczenia z takimi sprawami.

Co innego będziesz miał z prawami gospodarczymi i tu zapewniam... gorzej nawet niż na Białorusi, bowiem obecne polskie prawo gospodarcze liczy ponad PÓŁTORA TYSIĄCA STRON!!! (UWAGA!!!, najgorszym pomysłem będzie rejestrowanie działalności przedsiębiorczej we Francji, bowiem ich prawo gospodarcze jest 2-krotnie dłuższe niż nasze, a ich system gospodarczy coraz bardziej szwankuje).

 

Ale tu, mam dla Ciebie podpowiedź: poszukaj doradcę prawnego z zakresu ekonomii, aby Ci znalazł luki prawne i pomógł w obejściu bardzo skomplikowanego prawa do tego stopnia, abyś nie musiał płacić ogrom podatków i składek za prowadzenie swojej działalności gospodarczej (jest to ciężkie, ale możliwe ;) ). Polecam Ci nawet śledzić funpage na FB Sławomira Mentzena, który ostatnio utworzył swój kanał dotyczący prawa w zakresie prowadzenia biznesu. Z tego co wiem, jeśli chcesz prowadzić biznes np. IT (informatyczny), to może się okazać, że w zależności od spełnionych wymogów możesz płacić zaledwie 5% podatku PIT. Jest to spowodowane zeszłoroczną ustawą, która stworzyła poważną lukę prawną, co zmusiło Sąd Administracyjny (chyba Łódzki, o ile się nie mylę) do podjęcia decyzji w sprawie podatku wobec działalności IT ;)

 

Rozważ też to, że obecnie w Polsce jest za dużo podatków i są one bardzo wysokie (nie wspominając już o jakichkolwiek składkach...). Na dodatek, powstaje coraz więcej programów socjalnych, a gorzej dla Ciebie, jeśli chcesz mieć przy sobie pracowników, będzie Cię obowiązywała wtedy płaca minimalna, więc problem będzie wyglądać w następujący sposób:
- wartość polskiego złotego spada (radzę inwestować w obce waluty, moim zdaniem obecnie mogą to być brytyjskie funty i szwajcarskie franki, będziesz mocno ryzykował amerykańskimi dolarami i euro, gdyż teraz wartość tych walut jest niepewna, dolary gwałtownie podrożały rok temu, na czym można było zarobić krocie, a europejska gospodarka, w tym niemiecki Deusche Bank upadają i mogą mieć dalekosiężne skutki dla gospodarki całej Europy, jak nie świata)

- Rośnie inflacja (drożyzna Cię dobije, więc szykuj się na szukanie zapasów finansowych)
- Coraz większa liczba podatków

To przełoży się na poważne straty finansowe, chyba że ogarniesz prawo podatkowe i gospodarcze, to nie powinieneś mieć problemu...

 

Ostatnia sprawa - sam słuchałem niektórych przedsiębiorców i z ich doświadczenia wiem, że nie warto brać przede wszystkim funduszy unijnych, system ten to tak naprawdę zguba dla Twojej firmy, chodzi o wymogi i późniejsze konsekwencje prawne związane z przyjęciem pieniędzy z funduszy unijnych, gdzie będziesz bardziej stratny finansowo i materialnie.

 

Jeśli masz biznesplan, DZIAŁAJ!!! Jeśli wiesz jak to ogarnąć i jesteś przygotowany, to czemu nie próbować? Jeśli sprawdzasz, co najbardziej jest pożądane w marketingu, na co jest duży popyt lub podaż, z tego co sam napisałeś, to próbuj i bądź ambitny oraz pomysłowy. Nie marnuj tego! Pamiętaj jednak, że przed Tobą będą poważne przeciwności, szczególnie te, których sam nie napisałeś, a ja postanowiłem Ci o nich wspomnieć, a więc przede wszystkim o gospodarczych kwestiach prawnych, na które też powinieneś zwracać uwagę!

Mam nadzieję, że pomogłem, choć nie odpowiedziałem na jedno, proste pytanie:

W dniu ‎2020‎-‎02‎-‎12 o 11:57, Feygin napisał:

czy warto startować dziś na polskim rynku?

Patrząc po tym, co napisałem, to szczerze... Nie wiem, więc niech decyzja należy do Ciebie, ale rozważ to, co napisałem i to, w jakiej branży chcesz prowadzić biznes. Powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem mu na luzie. To że ty masz czas pisać wywody to już nie moja sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*** Wiadomość wygenerowana automatycznie. ***

 

jKdpCNE.png

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś ten post, a moderator bądź administrator otworzy  go ponownie.

Pozdrawiamy,

Ekipa Home-Edition.eu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...