Skocz do zawartości
Pełnoprawny Obywatel

Kuben: Przez 11 miesięcy w ogóle nie tykałem gry - wywiad

Rekomendowane odpowiedzi

Intel Extreme Masters w Katowicach zbliża się coraz większymi krokami, a co za tym idzie turniej ESL One w Counter Strike: Global Offensive. Wszyscy polscy fani liczą na powtórzenie sukcesu Virtus.pro z ubiegłego roku i zwycięstwa na tak dużej imprezie. My z kolei przygotowaliśmy dla Was wywiad z trenerem dywizji Polaków - Jakubem "kubenem" Gurczyńskim. Legenda Polskiej sceny Countera, która powróciła do e-sportu. Tym razem kuben sprawdzi się w roli trenera i będzie przygotowywał naszych rodaków na zbliżające się turnieje.

 

Po ponad rocznej przerwie powróciłeś do e-sportu, jak się z tym czujesz jako weteran?

Witam! Czuję się bardzo przyjemnie. Pierwszy tydzień był dość szalony, ze względu na wyjazd chłopaków na sobotni turniej w IOS. Teraz trochę się sprawy uspokoją. Mamy dużo czasu na przygotowania do Katowic i planujemy ten czas wykorzystać w 100%.

 

Kilka dni temu oficjalnie poinformowano, że zostaniesz trenerem Polaków z Virtus.pro w CS:GO. Jak to wszystko wyglądało -  ktoś z Twojego dawnego składu odezwał się do Ciebie i zaproponował Ci taką funkcję?

Podczas mojej wizyty w studiu ESL w październiku wspominałem o tym, że chętnie zostałbym coachem jakiejś drużyny. Podobno Filip (Neo) już wtedy brał to pod uwagę. Ja w zasadzie coraz więcej czasu spędzałem na wieczornym graniu, na oglądaniu meczy, zdarzało się nawet pooglądać demka, tak dla przyjemności, aż w końcu w styczniu przełamałem się i odezwałem do Filipa. Wymieniliśmy swoje stanowiska w tej sprawie. Nie minął tydzień i już rozpoczęliśmy współpracę z chłopakami.

 

Jak będzie wyglądać Twoja rola trenera w Virtus.pro? Zapewne Twoim priorytetem będzie odpowiednie przygotowanie składu do zbliżających się rozgrywek ESL One Katowice. Na jakich aspektach waszej gry chcecie najbardziej popracować na treningach?

Rola trenera jak sama nazwa mówi będzie polegała na trenowaniu. Czyli przede wszystkim przygotowaniu taktycznym. Dużo oglądania dem, własnej inwencji i starania się wprowadzenia pewnych innowacji w naszej grze. Także połowę dnia pracy poświęcam na te sprawy, a drugą na rozmowy z chłopakami i oglądanie tego jak rozgrywają wprowadzone wcześniej strategie. Zarówno moje doświadczenie, jak i chłopaków, na pewno pomoże w szybszym zrozumieniu się. Ponadto w okresie przed turniejowym na pewno w głównej mierze skupie się na oglądaniu naszych przeciwników.

 

Już jakiś czas temu zakończyłeś karierę profesjonalnego gracza i zostawiłeś za sobą sporo sukcesów. Wraz z odejściem całkowicie zakończyłeś spędzać czas nad CS:GO, czy jednak znajdowałeś chwilę na sprawdzenie swoich sił? Nie myślałeś kiedykolwiek o powrocie do profesjonalnego grania?

Przez 11 miesięcy w ogóle nie tykałem gry. Oglądałem tylko streamy. Jednak od czerwca ubiegłego roku poświęcałem co najmniej jeden wieczór w tygodniu na wspólną grę matchmakingow z przyjaciółmi z Torunia ;) Nie brałem raczej pod uwagę powrotu do gry. Mam na myśli tworzenia nowej drużyny. Być może jakbym otrzymał jakąś konkretną propozycję to bym ją rozważył, jednak takowej nie było.

 

1339933647.98.jpg

DreamHack Summer 2012 Sunday - photo by hltv.org

 

Od momentu Twojego odejścia sporo zmieniło się na scenie Countera - jak Ty to wszystko widzisz na chwilę obecną, uważasz, że gra idzie w dobrym kierunku?

Już miesiąc po zakończeniu przeze mnie kariery zawodowego gracza pojawiła się informacja o finansowaniu turniejów przez Valve. To chyba największy plus, kiedy sam producent wspiera wydawaną przez siebie grę. Sporo zmieniło się również w samej rozgrywce. Widać progres, bo twórcy rozmawiają z zawodowymi graczami i wprowadzają sugerowane przez nich zmiany. To właśnie oni spędzają najwięcej czasu przy grze, więc mają o niej największe pojęcie. Podoba mi się to w jakim kierunku idzie rozwój CS:GO.

 

Ostatnimi czasy na scenie CS:GO dochodzi do sporych afer hazardowych i powiązanych z tym wszystkim profesjonalnych zawodników. Jakie jest Twoje zdanie na temat działalności serwisów przyjmujących zakłady, czy nie wyniszcza to trochę sceny?

Wszędzie tam gdzie kasa, tam i chachmenty - temat rzeka. Można by się nad tym tygodniami rozwodzić... Sprawiedliwe obstawianie spotkań jest jak najbardziej w porządku. Choć ja nigdy nie lubiłem hazardu. Ustawianie meczów ma przecież miejsce nawet w największych światowych ligach piłkarskich. Jestem tego wielkim przeciwnikiem. To zabija sport, a w naszym przypadku e-sport. Jednak największym dotychczasowym problemem są DDOSy, ale i na to znajdą sposób!

 

źródło http://allplay.pl/pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Kuben na +.

Więcej czasu będą mogli spędzić na grze i ćwiczeniu taktyk niż na ich tworzeniu czy też oglądaniu demek. Jest to spore odciążenie dla aktualnego prowadzącego o ile się nie mylę Tytanowego Janusza "Snaxa". IEM Katowice ponownie dla Polaków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę w niego jak i całe team krótko mówiąc :)

@@batonik chciałem zrobić podobnie, ale pomyślałem że tak jak zrobiłem wcześniej będzie ok :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli o to chodzi to pojawiły się grupy w tym 2 z polski będziemy trzymac kciuki chociaż grupy nie powiem bo cięzkie tutaj macie linka :D 

http://www.hltv.org/news/14219-groups-for-katowice-qualifier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...