Jump to content
Dragmor

Przyspieszenie systemu Win 7/8/8.1/10

Recommended Posts

Witam, stwierdziłem że podzielę się moją wiedzą jak przyspieszyć system Windows. 

Dzięki temu poradnikowi uzyskacie więcej fpsów, odciążycie procesor oraz pamięć ram.

1. Procesory wielordzeniowe i Windows.

System Windows przy uruchamianiu komputera używa wbudowanych standardowych sterowników, dlatego też używa tylko jednego procesora. Dopiero po włączeniu się systemu ładuje producenckie sterowniki i można wtedy korzystać z całej mocy. Mi tutaj chodzi o start, żeby komputer używał całej mocy obliczeniowej procesora robimy po kolei :

Start - > Uruchom

uruchomjp_arxppse.jpg

W Uruchom wpisujemy "msconfig", oraz naciskamy ENTER

msconfigj_arxppae.jpg

Wybieramy zakładkę Rozruch i klikamy na Opcje Zaawansowane

rozruchjp_arxppqr.jpg

Zaznaczamy fajeczką liczbe procesorów i ustawiamy największą wartość. klikamy OK, Zastosuj i zrobione, nie musimy ponownie uruchamiać komputera :)

liczbajpg_arxppqx.jpg

2. Plik Stronicowania.

Pliki Stronicowania służą do wspomagania pamięci ram, system sobie wydziela je za każdym razem automatycznie przy starcie komputera, możemy mu to ułatwić i ustawić stałą wartość, na pewno skróci to czas startu komputera.

Prawy na Mój Komputer i właściwości 

wlasciwos_arxphan.jpg

Następnie wybieramy Zaawansowane ustawienia komputera

Zaawansow_arxphqh.jpg

Klikamy na kartę zaawansowane i klikamy na "Ustawienia..." przy Wydajności

wydajnosc_arxprpx.jpg

Następnie wybieramy Zaawansowane i przy " Pamięć Wirtualna" klikamy zmień

Opcje-Wyd_arxprhe.jpg

Odznaczamy "Automatyczne zarządzanie pamięcią wirtualna przez system" i klikamy na "Rozmiar niestandardowy"

Podajemy dwie wartości, Rozmiar początkowy i Maksymalny, Wartości można podać według swojego uznania, w sensie ile możemy przeznaczyć miejsca na dysku twardym. Ważne jest żeby nie dać mniej niż wartość "Zalecane". W Moim przypadku dysk C nie ma pliku stronicowania ponieważ jest to dysk SSD i zaleca się wyłączenie tej opcji. Gdy już wpiszemy rozmiar klikamy na "Ustaw" potem Zastosuj każde okienko.

pamiec-wi_arxpreq.jpg

Zrobione :)

3. Wyłączenie listy wyświetlanych systemów (Tylko w przypadku gdy korzystamy z jednego systemu)

Prawy na Mój Komputer i właściwości 

wlasciwos_arxphan.jpg

Następnie wybieramy Zaawansowane ustawienia komputera

Zaawansow_arxphqh.jpg

Klikamy na kartę zaawansowane i klikamy na "Ustawienia..." przy Uruchamianie i Odzyskiwanie

wydajnosc_arxprpx.jpg

Odznaczamy "Czas Wyświetlania Listy systemów", klikamy zastosuj i zrobione :)

uruchamia_arxprsp.jpg

4. Wyłączenie niepotrzebnych funkcji systemu Windows 

Teraz się zacznie zabawa w szukanie :P System Windows posiada dużo niepotrzebnych funkcji które mulą jego prace. Poniżej pokaże jak wyłączyć tylko te podstawowe które naprawdę nie są potrzebne nikomu do szczęścia a usprawnią prace komputera.

Start -> Panel Sterowania -> Narzędzia Administracyjne -> Usługi

Pojawi nam się okno jak poniżej 

Uslugijpg_arxprqa.jpg

I teraz szukamy kolejno usług :

( Żeby sobie ułatwić wyszukiwanie kliknijmy na nazwę, ustawi w kolejności od A-Z)

- Bezpieczeństwo rodzinne

- Bufor Wydruku (Jeżeli nie korzystamy z drukarki)

- Centrum Zabezpieczeń ( Jest to najbardziej zamulająca komputer usługa, jeżeli zależy nam na wydajności to zalecam wyłączyć)

- Host Systemu Diagnostyki ( Ktoś kiedyś korzystał z diagnostyki problemu Windowsa?) 

- Host Usługi Diagnostyki

- Klient DNS (Jeżeli nie łaczymy się z siecią przez DNS)

- Kopiowanie Woluminów w Tle (Kolejna zbugowana i nie potrzebna usługa systemu Win która tylko zamula komputer)

- Logowanie Pomocnicze 

- Menadżer Konfiguracji Pulpitu Zdalnego

- Menadżer połączeń usługi Zdalnej

- Obiekt żądający usługi kopiowania woluminów w tle funkcji Hyper-V

- Pomoc IP (Jeżeli łączymy się do sieci poprzez IPv6 to zostawiamy włączone)

- Pomoc techniczna panelu sterowania Raporty i rozwiązania problemów

- Rejestr zdalny

- Routing i dostęp zdalny

- Telefonia

- Usługa buforowania czcionek platformy Windows Presentation Foundation, wersja 3.0.0.0

- Usługa klawiatury dotykowej i panelu pisma ręcznego

- Usługa obsługi urządzeń głośnomówiących Bluetooth

- Usługa pulsu funkcji Hyper-V

- Usługa synchronizacji czasu funkcji Hyper-V

- Usługa szyfrowania dysków funkcją BitLocker

- Usługa wirtualizacji pulpitu zdalnego funkcji Hyper-V

- Usługa wymiany danych funkcji Hyper-V

- Usługa zamykania systemu gościa funkcji Hyper-V

- Usługa zasad diagnostyki

- Usługi pulpitu zdalnego

- Windows Image Acquisition (WIA) (Jeżeli nie korzystamy z skanerów i aparatów fotograficznych)

- Windows Search (Osobiscie żadko używam wyszukiwania Win dlatego że strasznie zamula komputer. Zainstalowane mam Shell Classic na win 8.1 i o wiele sprawniej indeksuje wyniki wyszukiwania)

- Zdarzenia pozyskiwania obrazów nieruchomych

Wyżej wymienione usługi można spokojnie wyłączyć jeżeli na komputerze gramy, przeglądamy internet, oglądamy filmy, słuchamy mózyki itp. W przypadku gdy robimy coś więcej np na win 8 mamy postawiony wirtualny system linuksa to niektóre usługi możemy sobie darować. Nie opisywałem funkcji tych usług dokładnie bo wszystko jest podane w oknie usług :) Teraz zadacie pytanie, jak wyłączyć usługę? Bardzo prosto :)

Prawy na usługę - > Właściwości - > Rozwijamy "Typ uruchomienia" i wybieramy "Wyłączony", dajemy zastosuj i tak samo robimy w przypadku każdej usługi. Na sam koniec uruchamiamy komputer ponownie :)

uslugi-2j_arxpnnp.jpg

Jak znajdą się chęci i czas to zrobię drugą część, jeszcze kilka asów w rękawie mam :P Specjalnie dla PO zrobiłem obrazki ;p

Hahah dzięki ;D to ma być dla wszystkich heheh :) Będę w domu to skorzystam i ocenie ;)

• ze stronicowaniem dobra opcja lecz dla tych którzy mają więcej niż 8gb RAM-u u mnie 4 :/
  • 3/4 z tych usług miałem wyłączone a niektóre nie :/ troszkę wydajność mi się zwiększyła :D
  • czekamy na więcej asów :D
Edited by Pełnoprawny Obywatel