Skocz do zawartości
booyaka

Paranormal Activity

Rekomendowane odpowiedzi

Budżet 15 tysięcy dolarów, niedoświadczony reżyser, wydawać by się mogło oklepany pomysł z nawiedzonym domem, a przy tym wielki komercyjny sukces (w Stanach "Paranormal Activity" zarobił już ponad 100 milionów dolarów) i uznanie samego Stevena Spielberga. Po raz kolejny tanie, niezależne kino straszy lepiej niż superprodukcja.

Film jest utrzymany w formie dokumentu. Katie i Micah, para z trzyletnim stażem, wprowadza się do domu w San Diego. Ją od ósmego roku życia prześladują niewyjaśnione zjawiska paranormalne, on postanawia je wyjaśnić próbując "uchwycić" obcą aktywność za pomocą urządzenia audio-wideo. Każdej nocy zostawia w sypialni włączoną kamerę. To co udaje mu się zarejestrować, wprawia w szok ich oboje.

Od razu uczulam, że przez większość filmu nic się nie dzieje. Mimo to, całość wciąga niczym mistrzowski dreszczowiec, a finał nie pozwala szybko zebrać się z fotela. Dokładnie ta sama fabuła bardzo łatwo mogłaby zostać zniszczona przez hollywoodzkie efekciarstwo i często idące z tym w parze "plastikowe" postaci. Siłą "Paranormal Activity" i tym, co wyniosło go na piedestał jest realizm. Katie i Micah zachowują się jak zupełnie normalna przeciętna para, ich dialogi nie są nadęte, a wydają się wręcz improwizowane, dzięki czemu zyskują na naturalności. Od samego początku wiemy, że wydarzyło się coś złego i wierzymy, że oglądamy zapis autentycznych wydarzeń.

Skojarzenia ze sławetnym "Blair Witch Project" są jak najbardziej na miejscu - jeżeli chodzi o formę, jest to wręcz wierna kopia. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsce akcji. Tam rzecz działa się w lesie, tutaj mamy do czynienia z czymś o wiele nam bliższym - domowym zaciszem. Strach zasiany w umyśle widza po obejrzeniu tego filmu nie pozwoli szybko zmrużyć oka. Niech do tego dojdą jakieś przypadkowe, dziwne hałasy w nocy i fobia gotowa.

"Paranormal Activity" został po raz pierwszy wyświetlony w 2007 roku na niezależnym festiwalu filmowym. Niech najlepszą rekomendacją dla tego obrazu będzie fakt, że gdyby nie jego nadzwyczaj entuzjastyczny odbiór i szerzący się kult, nawet byśmy o nim nie usłyszeli.

Jedna z recenzji filmu. Szczerze nie oglądałem jeszcze ale mam zamiar bo jest to ponoć jeden z najbardziej strasznych filmów ostatnich lat :] Ktoś może już oglądał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film warty obejrzenia, wszystko jak wyżej w recenzji, tzn. przez większość filmu nic się nie dzieje, ale są momenty, które przyprawiają o dreszcze. Też od razu skojarzyłam film z Blair Witch Project, tyle, że tu akcja dzieje się w domu a tam w lesie.

Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałam jakieś 2 tyg temu i jest świetny ;-) Mi się osobiście bardzo podobał. No a najlepszy jest fakt, że to wszystko działo się na faktach :d

Ps. Początek troszkę przynudza, ale jak już się rozkręci tu super :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez ogladalem i balem sie zgasic swiatlo w nocy :P wg mnie film jest zaje***** polecam 10/10 jesli hodzi o horror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nawet, ogladalem jakiś czas temu 9/10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja musze sie przyznac ze na nim usnalem w kinie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kompletnie nie przypadł do gustu. Według mnie, dobry film powinien mieć ciekawą fabułę. A zwłaszcza horror... Jego akcja nie może polegać na siedzeniu w jednym pokoju przy zgaszonym świetle, lub tylko lataniem z piłą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mi kompletnie nie przypadł do gustu. Według mnie, dobry film powinien mieć ciekawą fabułę. A zwłaszcza horror... Jego akcja nie może polegać na siedzeniu w jednym pokoju przy zgaszonym świetle, lub tylko lataniem z piłą :)

A ja tam wolę mieć w gaciach oglądając horror niż wyłapywać zawiłe wątki fabuły :] Wiadomo najlepiej kiedy jedno idzie w parze z drugim ale ostatnio mało takich filmów niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie to był dobry horror :) Trzymał w napięciu, bo nie wiedziało się kiedy coś się stanie. Niby tylko siedzieli w pokoju, a przyznaj ile razy "podskoczyłaś" oglądając ten film? Z resztą teraz ciężko o dobry horror, bo ludzie przyzwyczaili się do wszechobecnej brutalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film ogladalem..

Trzyma w napieciu, ale tak jak Kejti mowi, powinien miec ciekawsza fabule.. :homeedition:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i trzyma trochę w napięciu, bo nie wiesz co się stanie, ale tak na prawdę nic się nie dzieje :D ! Jakieś tam skrzypienie drzwi... Jedyny straszny moment -gdy ta kobieta zostaje nawiedzona. Ale to już końcówka filmu... Każdy z nas mógłby stworzyć podobny, dlatego dla mnie jest nic nie wart :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...